Medyum, Medyumlar, Medyum Tavsiye
Ana Sayfa / Genel / Ebced Hesabı Nedir, Ebced Hesabı Tablosu

Ebced Hesabı Nedir, Ebced Hesabı Tablosu

Ebced hesabı, genellikle İslamî metinlerde ve geleneksel İslami uygulamalarda kullanılmaktadır. İslamî kaynaklarda, ebced hesabı, Kuran veya hadislerde geçen kelimelerin veya cümlelerin numerolojik analizini yapmak için kullanılır. Özellikle tasavvufi ve gizli ilimlerle ilgilenen kişiler arasında popülerdir.

Ebced hesabı, bazen isimlerin veya doğum tarihlerinin numerolojik analizini yapmak için de kullanılır. İnsanların kişilik özelliklerini, kaderlerini veya geleceklerini yorumlama amacıyla harflere sayısal değerler atanarak bu değerler üzerinden analizler yapılabilir.

Bunun dışında, bazı kişiler ebced hesabını batıl inançlar veya uğursuzlukları önlemek için kullanabilirler. Örneğin, evlerin veya işyerlerinin adreslerinin ebced hesabıyla analizi yapılabilir ve olumlu ya da uğurlu olmayan sayı kombinasyonlarından kaçınılabilir.

Ebced hesabının kullanımı, daha çok geleneksel ve kültürel bir uygulama olup bilimsel veya mantıksal bir temele dayanmaz. Kişisel inançlara, geleneklere ve kültürel pratiklere bağlı olarak farklı şekillerde kullanılabilir. Ancak tam olarak kabul edilen bir standart veya yöntem bulunmamaktadır.

 

Ebced Hesabı Değerleri

Ebced hesabı, Arap alfabesindeki harflere sayısal değerler atanarak kelime veya cümlelerin numerolojik analizinin yapıldığı bir hesaplama sistemidir. Bu hesaplama sisteminde Arap alfabesinin harflerine sırasıyla 1’den 9’a kadar olan değerler atanırken, sırasıyla 10, 20, 30… gibi değerler de eklenir.

Ebced hesabı, özellikle İslamî kaynaklarda tasavvufi ve gizli ilimlerle ilgilenen kişiler tarafından kullanılmaktadır. Bu sistemde harflere değer atama kuralları herhangi bir standart olmayıp farklı kaynaklarda farklıklar gösterebilir. Bununla birlikte, genellikle aşağıdaki değerler kullanılır:

ا: 1
ب: 2
ج: 3
د: 4
ه: 5
و: 6
ز: 7
ح: 8
ط: 9
ي: 10
ك: 20
ل: 30
م: 40
ن: 50
س: 60
ع: 70
ف: 80
ص: 90
ق: 100
ر: 200
ش: 300
ت: 400
ث: 500
خ: 600
ذ: 700
ض: 800
ظ: 900
غ: 1000

Ebced hesabı, bazen kişinin isim veya tarih gibi bilgilerini değerlendirerek bu değerlere dayanarak sırları ve anlamları ortaya çıkarabileceğine inanılır. Ancak bu, farklı yorumlara dayanan bir gelenektir ve bilime veya mantığa dayalı bir hesaplama yöntemi değildir. Bu nedenle, ebced hesabı kişisel inançlar veya geleneksel anlamda kullanılan bir uygulamadır ve bilimsel bir temeli yoktur.

 

Ebced hesabı nasıl yapılır
Ebced: Elif : 1, Ba : 2, Cim:3, Dal:4; Hevvez: He : 5, Vav : 6, Ze : 7; Hutti: Ha : 8, Tı : 9, Ya : 10; Kelemen: Kef : 20, Lam : 30, Mim : 40, Nun : 50; Se’fes: Sin : 60, Âyn : 70, Fe : 80, Sad : 90; Karaşet: Kaf : 100, Rı : 200, Şın : 300 Te : 400, Sehaz: Se 500, Hı: 600, Zel : 700; Dazığ: Dad : 800, Zı : 900, Ğayın: 1000.

Tablo her arabi harfin sayısal karşılığıdır. Ebced tablosu küçük orta büyük şeklinde 3 tablo kullanılmaktadır. Her iş için o işe uygun tablo seçilerek işleme başlanır.

Ebced hesabıyla yıldızname bakılabileceği gibi bir işin hayır mı şer mi olduğu bulunabilir. Hatta bazı duaların faziletleri hesaplanabilir. Ebced hesabı ile aşk uyumunuz bilineceği gibi karakteristik analizlerde yapılabilmektedir.

Örneğin Ahmet isminin ebced hesabı

Önce arapça şeklinde yazılır.

Yazılışı احمد

Elif harfi 1

H harfi 8

M harfi 40

D harfi 4

Şeklinde hesaplanır.

Bir önceki yazımız olan Büyüleyici Bir Şey Arayışında Mısınız? başlıklı makalemizde büyü hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×